سیل ویرانگر در لیبی

طوفان مدیترانه‌ای «دانیل» طی روزهای یکشنبه و دوشنبه شرق لیبی را درنوردید و ضمن به جا گذاشتن هزاران کشته و مفقود شماری از شهرهای شرقی این کشور از جمله درنه را ویران کرد. تلفات مرگبار پر شمار این طوفان که با ریزش باران‌های سیل‌آسا و جاری شدن سیل همراه بود پرسش‌های زیادی را در خصوص علل وقوع آن مطرح کرده است. خانه‌های مسطح شده، ماشین های مدفون در زیر آوار گِل و لای، خیابان‌های تخریب شده…  فهرست خسارات مادی این بلای طبیعی در همان ساعات نخست بی پایان به نظر می‌رسید.

سیلی که منجر به تخریب دو سد در منطقه ورنه شد در یک منطقه جمعیتی بسیار متراکم روی داده است. طوفان ابتدا کلان شهر بنغازی را تحت تاثیر قرار داد و سپس سواحل شرقی لیبی را به سمت شهرهای منطقه جبل الاخضر واقع در شمال شرقی این کشور مانند شهرهای شحات، المرج، البیضا، سوسا و به ویژه درنه درنورید.

طبق آخرین گزارش‌ها شهر ساحلی ورنه که حدود یکصد هزار نفر در آن زندگی می‌کنند بیشترین آسیب را از سیل و طوفان اخیر متحمل شده است. نکته عجیب و قابل توجه این است که دو سد قرار گرفته روی رودخانه «وادی ورنه» دقیقاً برای محافظت از شهر در برابر سیل ساخته شده بودند. گفته می‌‌شود پس از تعمیرات قابل توجهی که چند سال پیش توسط دولت لیبی در این سد انجام شده بود، افراد بیشتری در طول سال‌های اخیر در این شهر ساکن شدند زیرا در آنجا احساس امنیت می‌کردند.