شهرک اکباتان
در حال بارگذاری...

شهرک اکباتان از بزرگ‌ترین شهرک‌های خاورمیانه است که در غرب تهران جای دارد.

تاریخچه و ساختار شهرک اکباتان

نام شهرک اکباتان از واژه هگمتانه برگرفته شده‌است. اکباتان یا هگمتانه، نام کهن شهر همدان بوده‌است. این واژه به زبان پارسی کهن به معنای «جای گردهمایی» است. رحمان گلزار شبستری فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ساخت شهرک اکباتان را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد. 

این شهرک 94/5 کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی در حدود 45000 نفر را در خود جای داده است. این شهرک از شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا، از شمال به اتوبان تهران کرج، از غرب به نمایشگاه صنایع هواپیمایی و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری می‌رسد. ساخت ایستگاه مترو شهرک اکباتان در سال ۱۳۹۱ وضعیت ترابری این شهرک را بهبود بخشید. نزدیکی به میدان آزادی، خط‌های مستقیم تاکسی و اتوبوس‌های درون ‌شهرکی نیز دسترسی شهروندان آن به دیگر محله‌های تهران را امکان‌پذیر ساخته ‌است.

این شهرک از سه فاز تشکیل شده که هر فاز شامل چند بلوک و هر بلوک شامل چند ورودی است:

فاز یک 

فاز دو 

فاز سه 

این شهرک دارای ۳۳ بلوک و ۱۵۶۷۵ واحد مسکونی است. آپارتمان‌های شهرک اکباتان بر پایه تیپ‌بندی در فازهای 1 و 2 و 3 دارای کلاسه و رده‌بندی مربوط به خود هستند. در فاز ۱ و ۳ شهرک اکباتان آپارتمان‌ها بر اساس حروف الفبای لاتین نامگذاری شده و مانند یکدیگر ساخته شده‌اند.

در فاز ۱ آپارتمان‌ها به‌ترتیب: ۱ خوابه با تیپ H با ۷۴ متر و تیپ E با ۶۸ متر، ۲ خوابه با تیپ G با ۷۸ متر و F با ۸۶ متر، ۳ خوابه با تیپ A با ۱۳۴ متر تیپ B با ۱۴۱ متر و تیپ D با ۱۴۶ متر و ۴ خوابه‌ها با تیپ C با ۱۷۶ متر نامگذاری شده‌اند. در فاز ۳ آپارتمانها شبیه به فاز یک ساخته و نامگذاری شده‌اند با این تفاوت که در فاز ۳ آپارتمان ۲ خوابه ساخته نشده‌است. در فاز ۲ نیز آپارتمان‌ها با حروف الفبای فارسی در بلوک‌های ۱ تا ۱۵ و در بلوک‌های ۱۶ تا ۱۹ با حروف لاتین نامگذاری شده‌اند.

فاز 1: از ۱۰ بلوک ساخته شده‌است که توسط ورزشگاه دستگردی (پاس) و راه‌آهن به دو بخش ۶ و ۴ بلوکی تقسیم گشته، به اصطلاح به ۴ بلوک شمال استادیوم‌ها بلوک بالا و به ۶ بلوک جنوب استادیوم‌ها  بلوک پایین گفته می‌شود. طبقات همکف بلوک‌های فاز ۱ شهرک اکباتان به گونه‌ای هستند که مردم از راه آنان می‌توانند به بلوک‌های همسایه بروند و راهروهایی در آن جا شکل گرفته‌است.

فاز 2: این فاز شامل ۱۹ بلوک است که به صورت زوج وفرد و به بهترین شیوه و استاندارد ممکن در جهت شمالی و جنوبی گسترده‌است. این فاز افزون بر همگی مزایای دو فاز دیگر چون: مقاومت ۹ ریشتری در مقابل زلزله، تأسیسات و رایزر ایدئال، شوتینگ‌های استاندارد، پارکینگ‌های بسیار وسیع، دوسری پله فرار عریض، سرانه فضای سبز بی‌مانند و نورگیری فوق‌العاده و… به صورت دوبلکس و در تیپ‌هایی کاملاً متفاوت و متنوع ساخته شده‌است. اولین و بزرگ‌ترین مجتمع تفریحی، رفاهی، تجاری، فرهنگی، ورزشی و گردشگری ایران که سالن پاتیناژ نیز جزو آن است با مشارکت یک شرکت مالزیایی روبروی فاز ۲ ساخت شده‌است.

مگامال به همراه پردیس سینمایی، هایپرمارکت و فروشگاه‌های برندهای نام‌دار در فاز دو این شهرک قرار گرفته‌است. همچنین افزون بر بازارچه‌های بزرگی که در شهرک ساخته شده‌اند، فروشگاه‌های محلی در میان بلوک‌ها میزبان دیگر خریدهای مردم هستند.

فاز ۳ شهرک اکباتان دارای ۴ بلوک به نام‌های E1، E2،  D1و D2 است. این فاز دارای یک مجتمع تجاری با ۴۰ واحد است و در سال ۱۳۷۰ به بهره‌برداری رسید. بنابراین از فازهای یک و دو جدید‌تر است. همچنین، بیمارستان فوق تخصصی صارم که یکی از پرآوازه‌ترین کانون‌های درمان ناباروری و بخش زنان و زایمان در ایران به ‌شمار می‌رود در این فاز قرار گرفته است. وجود مرکزهای خرید و ورزشی در اکباتان، کمک کرده ‌است تا مردم ساکن این شهرک نیاز چندانی به تهیه خواسته‌هایشان حتی در زمینه کالاهای لوکس، در خارج از شهرک نداشته باشند.

شهرک اکباتان

این شهرک نسبتا قدیمی ولی جذاب سوژه این قسمت از سری مستندهای به وقت ساختمان است. با تی وی ساختمان همراه باشید تا نقد آقای مهندس امیرحسین خلیلی از وضعیت معماری این شهرک را ببینیم و بشنویم.

برای مشاهده ویدیوهای بیشتر در حوزه صنعت ساختمان می‌توانید اینستاگرام تی وی ساختمان را دنبال کنید.

آدرس اینستاگرام: @TvSakhteman

به شهرک اکباتان امتیاز دهید.
1 Star2 Stars (No Ratings Yet)
Loading...