دومینوی حوادث – قسمت ششم (نشست سازه)
در حال بارگذاری...

دومینوی حوادث – قسمت ششم (نشست سازه)

تی وی ساختمان، در ادامه بازخوانی پرونده‌های قضایی، این بار یک بنای نشست کرده را مورد بررسی قرار داده است. مهندس میررضوی مصاحبه‌گر این سری گفتگوها، برای کشف زوایای پنهان این حادثه با مهندس ناظر ملک به گفتگوی جالب می نشیند.

نشست سازه

تقریبا همه شهرهای ایران درگیر توسعه افقی و عمودی همزمان هستند. این ساخت و سازها در زمین‌های پیرامون شهر گسترش می‌یابد که قبلا یا زیر کشت بوده یا مسیر سیلاب و رود فصلی، یا محل دپوی نخاله‌های ساختمانی و یا تپه‌ماهورهایی که با تراشیدن بلندی‌ها و پر کردن چاله‌ها صاف شده. در همه این موارد ممکن است با خاک نرم بستر طرح روبرو باشیم.

در پروژه موضوع گفتگو، مهندس طراح (ناظر) نه بررسی میدانی کافی روی محل احداث بنا داشته و نه برابر با مبحث هفت درخواست آزمایش مکانیک خاک داده و ساختمان تنها سه سال پس از صدور پایان‌کار نشست می کند و در پی آن با شکایت مالکین، مهندس ناظر دادگاهی می شود.

این بار هم مهندس میررضوی با مهندسی معکوس رویدادها در صدد کشف جزئیات حادثه بر می آید. اینکه مهندس ناظر دقیقا در کجا خطا کرده موضوع کنکاش اوست.

این ویدئو می تواند برای طراحان و ناظران بسیار مفید باشد چرا که با توجه به پدیده رو به گسترش فرونشست، که به دلیل تخلیه آبخوان‌ها از آب در حال رخ دادن است، به زودی با پرونده‌هایی از این دست روبرو خواهیم شد.

نشست سازه - دومینوی حوادث (قسمت 6)

ابعاد حقوقی

مهندسی میر ‌رضوی با سالها واکاوی و بررسی پرونده های قضایی حوادث ساختمانی، به اطلاعات بسیار ارزشمندی در زمینه های فنی، حقوقی و اجرایی دست یافته و با انتشار و انتقال این یافته‌ها به مجموعه دست اندر کاران بخش ساختمان، اعم از ناظران، مجریان، کار فرمایان و بهره برداران محصولات ساختمانی، در مسیر ارتقاء دانش حقوقی این مجموعه حرکت می‌کند. در قسمت ششم از سری برنامه‌های دومینوی حوادث، مهندس میررضوی با واکاوی جزئیات این پرونده به دلایل بروز حادثه و چرایی صدور حکم قضایی می پردازد.

بیننده محترم، با وجود اختلاف نظرهای کارشناسان در تفسیر مباحث حقوقی، رسانه تی وی ساختمان با تولید این برنامه صرفاً به دنبال ارتقاء سطح آگاهی مخاطبان و همچنین پیشگیری از بروز حوادث جانی و مالی در حوزه صنعت ساختمان می‌باشد. برای مشاهده ویدیوهای بیشتر در حوزه صنعت ساختمان می‌توانید اینستاگرام تی وی ساختمان را دنبال کنید.

آدرس اینستاگرام: @TvSakhteman

به دومینوی حوادث – قسمت ششم (نشست سازه) امتیاز دهید.
1 Star2 Stars (No Ratings Yet)
Loading...