همایش نما
در حال بارگذاری...

این بار دوربین تی وی ساختمان با یک گزارش پربار از سمینار نما در سازمان نظام مهندسی استان البرز در خدمت شماست.

در اینجا مصاحبه‌های متعددی با صاحب‌نظران معمار درباره نمای ساختمان‌های شهری خواهید دید. ایران ما دارای یک سنت معماری بسیار کهن و غنی ست به وجهی که می توان گفت مهمترین جلوه میراث فرهنگی ما در معماری تجلی یافته است. در سده گذشته به موازات پیشبرد پروژه مدرن سازی کشور، سیمای شهرهای ما دستخوش دگرگونی های بنیادی شدند. نمای بناهای شهری همان چیزی ست که در منظر شهری به چشم می آید و نمایانگر این تغییرات است. با شیوع ساخت و سازهای نوین، که در سی سال گذشته عموما به شکل آپارتمانی بروز یافت، و با بکار بردن مصالح جدید و الزامات سازه‌ای و کنار رفتن نماسازی های سنتی، شاهد شیوع ساخت و سازهایی هستیم که نمای آنها هیچ نسبتی با سنت آشنا و جا افتاده معماری ما نداشته است.

این چالش البته از نظر آگاهان و منتقدان دور نبوده اما متولیان ساخت و ساز خیلی دیر به این امر مهم زیبایی‌شناسی و هویتی واکنش نشان داده اند و نتیجه آنکه نماهای شهری ما مظهر یک اغتشاش و بی‌نظمی بزرگ بوده اند. این بی‌نظمی از غفلت مدیریت شهری و سرعت بالای ساخت و ساز و کنار زده شدن سنتهای معماری بدون جایگزینی سنت جدید در نماسازی آمده است.به نظر می‌رسد آنقدر که روی تمهیدات سازه ای برای مقاومت در برابر زلزله توجه و پافشاری شده، روی زیباسازی و نظم و نسق و هویت بخشی روی نماها، برنامه جدی و موثری در کار نبوده. در سالهای اخیر شهرداری بلاخره با تاخیر طولانی به مسئله ضوابط نماسازی ابنیه شهری ورود پیدا کرده و با ایجاد کمیته های نما با همکاری سازمان نظام مهندسی به فکر نظم بخشیدن و سر و سامان دادن به نما و منظر ابنیه شهری افتاده است.در این سمینار با ارائه یک مقاله از سوی خانم دکتر دشتگرد و یک میزگرد و پرسش و پاسخ درباره نما، سعی شده به ابعاد مختلف این مسئله پرداخته شود

.تی وی ساختمان کوشید با توجه به اهمیت موضوع، محتوایی پربار و متنوع تهیه و در اختیار شما قرار دهد. شما را به دیدن این فیلم دعوت می کنیم و خوشحال می شویم واکنش شما به مسائل مطرح شده را دریابیم. به ما پیام دهید و نقطه نظرات خود را بیان بفرمایید. دیدگاه های شما راهنمای ما برای تولیدات آینده خواهد بود.این شما و این گزارش ما از نشست..

به همایش نما امتیاز دهید.
1 Star2 Stars (No Ratings Yet)
Loading...